Giriş yap

Kendi Kulvarını Oluşturan Örnek Bir Şirket; Hama

30 Temmuz 2019
Kendi Kulvarını Oluşturan Örnek Bir Şirket; Hama

Hama sektörde kendi kulvarını oluşturmuş olan yegâne şirket olma özelliğini muhafaza etmekte olup, sadece ağır hizmet tipi ticari araç kiralaması yapmaktadır. Ticari olarak kiralanan ağır vasıta araçları ile tüm ülkede her türlü taşıma faaliyeti gösteren 100’e yakın müşterisi bulunmaktadır. Temel işi taşımacılık olan bir şirkete işin temelini oluşturan “kamyon”‘u kiralamak ayrıca bir deneyim ve farklı yönetim anlayışı gerektirmektedir. Bu konuda işinde çok yetkin ekibi ile birlikte 800 adet üzerinde aracını 11 yıldır sorunsuz olarak ülkemize ve firmalara hizmet vermektedir.

Hama otonun ürün yelpazesi; inşaat kamyonlarından, uluslararası nakliye çekicisinden, atık yağ toplayan tanker kamyona kadar değişmektedir.

Hama’nın müşterileri genelde sektörde önemli cirolara sahip büyük şirketlerden oluşmaktadır. Kaynaklarını işleri ile ilgili farklı yatırımlarda kullanmayı tercih edenler olduğu gibi uluslararası ortaklığı bulunan şirketler de tercih edebilmekte. Ayrıca araçların süre sonunda iade edilerek yenilenebilmesi, dönemsel oluşan ikinci el satma risklerinin olmaması firmaların Hama’yı tercih etmesine neden oluyor. Özellikle tamir, bakım gibi süreçler ağır ticari araçlarda zor yönetilen ve uluslararası desteğin de gerek olduğu bir meseledir. Bu riskleri almak istemeyen firma sayımız her geçen yıl daha da artmaktadır. Kendi bünyesinde bu departmanları küçülten hatta kapatan firmalar bulunmaktadır. Mali ve bilanço avantajları da büyük önem taşımaktadır. Özellikle bilançoyu onlarca kamyonla büyütmeyi arzu etmeyen birçok müşterimiz bulunmaktadır.

Filo yönetimi Hama’nın iş kollarından biridir. Aktif olarak uzun yıllar sadece filo yönetim hizmeti verdiğimiz firmalar bulunmaktadır. SSH (Servis Sonrası Hizmetler) ve filo yönetimi kiralama hizmeti içinde de en yüksek bütçeye sahip departmandır. Konu ağır ticari araç olunca, bakım ve tamir sıklıkları ile bunlara eklenen önleyici bakımlar ve beklenmeyen tamiratlar bütçenin artırımından sonraki en büyük kısmını oluşturmaktadır.