Giriş yap

Araç Kiralamanın Avantajlarını Birde LeasePlan’dan Dinleyin

Araç Kiralamanın Avantajlarını Birde LeasePlan’dan Dinleyin

Araç Kiralamanın Avantajlarını Birde LeasePlan’dan Dinleyin

Araç kiralamama mı yoksa satın almak mı sorusuna cevap LeasePlan’ın özel hazırladığı sayfadan inceleyebilirsiniz. LeasePlan bu konuda aklınıza takılan tüm sorulara cevapları gerek videolu gerekse içerik olarak sunmuş.

LeasePlan’a göre araç kiralamak her türlü şirketler için karlı bir yatırım ve kiralama avantajları devam ediyor.

Kiralanan binek otomobillerin her biri için aylık kira bedelinin 6.000 TL’ye kadar olan kısmı tamamen giderleştirilebilecek, aylık kira bedelinin 6.000 TL üstünde kaldığı durumlarda 6.000 TL’lik giderleşme yapılabilecektir. Şirket binek araçlarının kiralama gideri dışındaki giderleri ise en fazla %70 oranında kurumlar vergisi hesaplamalarında indirilebilecektir.

Satın almada işler daha karışık.

Şirket binek otomobillerinin sıfır olarak satın alınması halinde, ÖTV ve KDV hariç ilk satın alma bedeli 170.000 TL’ye kadar amortisman olarak giderleştirilebilecek. ÖTV ve KDV’nin maliyete eklendiği durumlarda ise maksimum 320.000 TL gider olarak kaydedilebilecektir.

Binek otomobillerin ikinci el olarak satın alınması halinde ise, amortismana tabi tutarı 320.000 TL’yi aşan binek otomobillerinin her birine ilişkin ayrılan amortismanın en fazla bu tutarlara isabet eden kısmı, kurumlar vergisi hesaplamalarında gider yazılabilecektir.

Satın alınan araçlara ilişkin giderlerin ise en fazla %70’i kurumlar vergisi hesaplamalarında indirilebilecektir.

Kanun, 01.01.2020 tarihinden itibaren başlayan vergilendirme dönemi gelir ve kazançlarına uygulanmak üzere 07.12.2019 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Kanunun güncel hali ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan, 29.12.2020’de yapılan yeniden değerleme tebliğine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Kiralama avantajlarını firmanın https://www.tiklakirala.com/neden-tikla-kirala/satin-alma-kirala sayfasından ulaşabilirsiniz.